Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Miesten syövät

Re: Hormonihoito+sädehoito eturauhassyövässä

Kiitos vastauksesta. Kyse on mieheni isästä ja hänen puolestaan näitä asioita kyselen, kun olen näillä sivuilla vuosien varrella muutenkin pyörinyt siskoni ja oman isäni sairauden vuoksi.

Mieheni isällä on siis syöpä pysynyt eturauhasen sisällä. psa 14, gleason 8. Hoidoksi päätettiin nyt sädehoito. Oliko teillä puhetta tuosta hormonihoidosta sädetyksen lisänä? Tämä vaihtoehto oltiin sanottu tosiaan aivan vastaanoton lopussa ja siitä ei kerrottu mitään enempää. Täytyy kyllä pyytää vielä lisätietoa poliklinikaltakin asiasta.
minävain | 20.1.2011 klo 11:40:03