Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Toivoa on, ystävät (eturauhassyövästä)
Kannattaa lukea prof. Stenmannin kirjoitus Syöpä- lehdestä huhtikuulta 2008 3/08.
Siinä sanotaan mm näin:
*Noin joka kolmas lievästi tai kohtalaisesti kohonneesta Psa- tuloksesta johtuu syövästä, mutta vain osa syövistä kaipaa hoitoa.
* Tällä hetkellä löydetyistä syövistä noin puolet on tällaisia ja olisi parempi, ettei niitä löydettäisi lainkaan.
* Pienet syövät tai syövän esiasteet ovat erittäin tavallisia, niitä löytyy noin 60%: lla 60- vuotiaista ja jopa 80 %: lla
80- vuotiaista, suurin osa on vain parin millimetrin kokoisia ja voi kestää 30-40 vuotta ennen kuin ne aiheuttavat oireita.
* Psa- testin lisääntynyt käyttö onkin tärkein syy siihen, että eturauhassyövän esiintyvyys on Suomessa kolminkertaistunut viimeisen 20 vuoden aikana.
* On huomattava, että Psa- taso vaihtelee luonnollisista syistä, ja sen takia tason nousu on aina varmistettava uudella verinäytteellä.
* Valtaosa syövistä on kilttejä ja voitiasiin luokitella joksikin muuksi kuin syöväksi, kuten esim. syövän esiasteeksi, jota pitää seurata ja hoitaa aktiivisesti vain jos se alkaa kehittyä vaaralliseksi.
--------------
Itse olen ollut 5,5 vuotta hoidoitta Gleason- arvoilla 3+4=7
Oireita ei ole.
Minusta näillä asioilla pelotellaan vanhenevia miehiä turhaan.
(Tietenkin vaikeasti oirehtiville syöville on saatava sopivaa hoitoa.)
Vaikuttaa ikään kuin me emme olisi koskaan kuulleet, että elämä päättyy kuolemaan. Nyt on aika olla kiitollinen siitä mitä olemme elämältä saaneet ja jokaisesta tulevasta päivästä, jonka saamme elää.
Lääkärit joutuvat noudattamaan maailmanlaajuisia hoitojärjestelmien hoitosuosituksia, joista vain harvat uskaltavat tai voivat poiketa.
Vanheneminen ei ole sairaus.
Sydämellisen hyvää kesän jatkoa meille kaikille!
Jos joku on halukas vaihtamaan ajatuksia ja kokemuksia, sähköpostiosoitteeni on
katajaathotmail.com
at=@
- Toivoa on, ystävät (eturauhassyövästä)kataja