Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Eturauhassyöpä ja sen hoito potilaan näkökulmasta
Kävin saman läpi samassa paikassa muutama kuukausi ennen. Kirjoituksesi samoin kuin MiesVM69 kirjoitus ovat hyviä niille ketkä ovat menossa samaan, jos vain pystyvät kirjoitukset lukemaan ennen leikkausta. Muutaman kokemuksen lisäisin omalta kohdaltani. Ikä 60 v. jolloin todetiin, PSA 5.2, mutta kohonnut 1,5 vuodessa 1.7 yksikköä, vapaan suhde vai mikä se on, oli 9 %. Gleason 6, ja kolmessa näytteessä oli löydös. Onneksi kasvu olisi kapselin sisällä, läpimitta 1 cm.Fysioterapeutin infossa oli runsaat parikymmentä kohtalotoveria, joita yritin tarkkailla oliko meillä mitään yhteistä. Eipä juuri, oli laihoja ja vähemmän laihoja, urheilullisen näköisiä ja vähemmän. Info sinänsä oli erittäin hyvä.
Leikkaus meni hyvin ja kotiin seuraavana päivänä illallisen jälkeen. Saattaja olisi ollut hyvä, sillä Peijaksen lähitolpan taksikuski (nainen) ei vaivautunut avustamaan vaikka taksi tilattiin leikkauspuolen ovelle. Ja miten syvällä se taksin takapenkki olikaan. Kerrankin kaikki asfaltin kuopat tuntuivat inhottavilta. Ja sitten apteekkiin, mikä sekään ei ollut kovin mukavaa odotusta ja takaisin auton takapenkille.
Peijaksessa hoito erinomaista, erittäin mukavat hoitajat sekä heräämössä että osastolla. Ajattelen näitä hoitajia, kun itsellä tympii työssä, miten innokkaita he olivat omassa työssään.
Katetrin kanssa menetteli, mutta varsinkin isomman tavaran toimituksessa oli ongelmia ja jännitystä että kestääkö paikat. Onneksi olin älynnyt ostaa ulostuslääkettä, joka helpotti suuresti asiaa. Katetrista pääsin eroon viikon päästä.
Kuntoutus kannattaa aloittaa heti kun pystyy kävelemällä vaikka kotona ympäriinsä. Itse en voinut tai uskaltanut mennä pihalle, koska oli jäinen keli, ajatuskin kaatumisesta sai voimaan pahoin.
Pitoa löytyi heti katetrin poiston jälkeen, vaippoja pidin pari päivää varmuuden vuoksi. Ensimmäinen PSA on takana ja mittaamatonta onneksi näytti ja kohta toinen mittaus edessä ja vähän vatsanpohjassa jo pyörii.
Aurinkoista loppukesää kaikille.
- Re: Eturauhassyöpä ja sen hoito potilaan näkökulmastapunarinta