Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Miesten syövät

Re: Psa leikkauksen jälkeen

En ole aiemmin törmännyt asiaan, mutta mielenkiintoista. Tuntuu olevan muitakin artikkeleita, jotka ovat todenneet ultraherkän PSA-arvon leikkauksen jälkeisen suuruuden ennustekijäksi ERS-syövässä. Tällaista ei kuitenkaan ole otettu rutiinina käyttöön maassamme. Tulee ainakin 2 ajatusta mieleen:
1) Mitä herkempi mittaus, sitä heikompi sen toistettauus usein on. Normaalitkin laboratorioarvot (vaikkapa veren hemoglobiini) saattavat vaihdella vaikkapa tutkittavan nestetasapainon mukaan. Voi ehkä tulla virheellisiä positiivisia tulkintoja syövän uusimisesta.
2) Jotta tuosta varhain todetusta PSA-noususta olisi varsinaista hyötyä potilaalle, tulisi osoittaa, että nykyistä varhemmin ajoitetulla "salvage"-hoidolla (usein sädehoito) olisi ennustetta parantava vaikutus. Muuten potilas vaan elää pelossa aiempaa kauemmin. En ainakaan nopeasti löytänyt tällaista tutkimusta. Tietääkö joku?

Jos sinut on leikattu noin kauan aikaa sitten ja PSA-nousu (mikäli sitä on) joudutaan osoittamaan ultraherkästi, voi ainakin todeta, että PSA-nousunopeus on äärimmäisen alhainen eli ennusteellisesti hyvä juttu.

No, tällaista sekavaa pohdintaa vain...
Watson | 8.8.2013 klo 22:14:24