Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Hiusten lähtö :)

No ei nyt ainakaan pelätä tarvii, koska tuntuu olevan kovin yksilöllistä tuo hiustenlähtö. Monelle se varmaan saattaa olla henkisesti kivuliaampi kuin se rinnan osapoisto/poisto.

Kannattaa kuitenkin muistaa se, että tukka kasvaa takaisin ja ties millaiset kiehkurat sieltä sitten tuleekaan ! ;)

Mulla kans 6 x cef, ekasta hoidosta on nyt kaksi viikkoa.

Peruukkimalleja kävin katsomassa ja tilattiinkin kokeiltavaksi muutama jo heti alkumetreillä, ja nyt näyttää siltä että hyvä niin, sillä tänään alkoi käsiin ja kampaan jäädä hiuksia enemmän kuin aikaisemmin. Päänahka on muutenkin kutissut ja tuntunut oudolta.

Ajattelin, että ajan kaljuksi jos alkaa tuppoina lähtemään ja käytän huiveja tavallisessa arjessa. Peruukkia sitten sellaisissa tilanteissa joissa ei halua ketään järkyttää.

Mietin kyl sitäkin, että jos hankkis jonkin nenäkorun tms. niin vois mennä kaljunakin täydestä ;) mutta ehkä se on jo yli 5-kymppiselle liikaa?

Voimahaleja kaikille!

PS. Mun eka viesti tälle foorumille vaikka olenkin pari viikkoa diagnoosin jälkeen (18.2.09) ahkerasti lueskellut teidän muiden kirjoituksia. Kiitos niistä ja positiivisuudesta, jota täältä loistaa!

Tarutar | 10.5.2009 klo 21:47:23