Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Hormonikierukka ja hormonipositiivinen rintasyöpä
Minulle laitettiin 2009 vuonna hormonikierukka kun olin menossa sterilisaatioon. Vakuuttelivat, että on tosi hyvä ikäiselleni, jolla vuodot olivat runsaat. Epäröin ottaa sitä, koska olinhan sairastanut rintasyövän. On kuulemma vain paikallinen vaikutus.No nyt kun keväällä diagnosoitiin uusiutunut syöpä, niin gynekologi olisi ottanut heti pois kierukan. En antanut ottaa pois siinä vaiheessa kun sytot oli edessä. Pelkäsin, että vuodan samalla lailla kuin ennen kierukkaa ja silloin voi veriarvot mennä huonoksi sytojen aikana ja hoidot viivästyä. Onkologi sanoi, että hormonikierukka suositellaan poistettavaksi rintasyöpäpotilailta ja oli samaa mieltä, että vasta sytojen jälkeen. Eli minulta poistettiin se samana päivänä kun sädehoito alkoi.
Kuukautisia ei ole kuulunut eikä näkynyt. Oli kyllä ensimmäisellä docetakseli kerralla kovat kivut myös munasarjojen kohdalla.
- Re: Hormonikierukka ja hormonipositiivinen rintasyöpäSantruzka