Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Hormonikierukka ja hormonipositiivinen rintasyöpä

Omalla kohdallani olen tuntenut hormonikierukan vaikutuksen myös muuten kuin ns. paikallisesti.
Nyt taxotere-hoitojen aikana, olen tuntenut n.viikon sisällä tiputuksesta voimakkaita kipuja alavatsalla. Johtunevatko sytostaatista vai hormonikierukasta? Toisaalta, olen ymmärtänyt,että taxotere vaikuttaa myös munasarjoihin ja ajaa ns. omaa hormonituotantoa alas.

Taidan ottaa varman päälle ja poistattaa kierukan sytojen jälkeen.Onkologien ohjeistukset ovat niin ristiriitaisia tässä asiassa, mutta selkeästi kuitenkin muuten kieltävät erilaisten hormonivalmisteiden käytön ja myös vaihdevuosiin liittyvien oireita helpottavien valmisteiden käytön.. Kohtahan tässä on minullakin vaihdevuodet päällä kun Tamofen hoito keväällä alkaa.
Luna | 19.1.2014 klo 12:34:35