Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Mistähän johtuisi korkeat valkosoluarvot?
Hei,googlettamalla löysin tällaista tietoa:
"Leukosytoosi tarkoittaa leukosyyttien eli valkosolujen poikkeuksellisen suurta määrää. Leukosytoosi johtuu patologisista syistä eli bakteereista tai viruksista, aineenvaihdunnan ja hormonitoiminnan epätasapainosta tai allergioista. Fysiologisista eli ei-patologisista syistä johtuvaa leukosytoosia esiintyy vastasyntyneillä, raskauden aikana, emotionaalisista syistä, kuukautisista ja raskaasta liikunnasta johtuen."
Minullakin valkosoluarvo koholla, yli 12. Syyksi arveltu avointa haavaa, joka ei kuitenkaan tulehtunut. CRP sitten leukosyytien lsäksi osoittaa mahdollisen piilevänkin tulehduksen, joka minultakin tullaan lähiaikoina ottamaan.
Terveisin toukokuu6.
- Re: Mistähän johtuisi korkeat valkosoluarvot?toukokuu6