Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: metarit
Törmäsin eilen illalla netissä tutkimustulokseen (harmi, etten painanut mieleeni lähdettä), jonka mukaan lobulaarista rintasyöpää sairastavilla olisi suurempi todennäköisyys saada metastaaseja ruuansulatuselimiin ja munasarjoihin. Duktaalista rs sairastavilla taas olisi suuurempi mahdollisuus saada metarit keuhkoihin ja maksaan. Lobulaarisilla syöpä "hyppää" myös tämän tutkimuksen mukaan helpommin toiseen rintaan kuin duktaalista muotoa sairastavilla. Lisäksi lobulaarinen jää ilmeisesti helpommin havaitsematta mammografiassa. Onko kukaan törmännyt vastaaviin tietoihin?Lobulaarista sairastavia on ymmärtäääkseni vain noin 10% rintasyövistä ja siksi luultavasti levinneisyystutkimuksia tehdään juuri maksan, keuhkojen ja luuston osalta, mutta eipä eim. itselleni tehty ruuansulatuselimistön tai munasarjojen levinneisyystutkimuksia (..ja kai olisi tehty, jos olisi ollut oireita).
Kinnostaa myös tietää, onko tällä palstalla mukana olevista kenelläkään lobulaarinen rs ja eroaaako eim. hoidot duktaalisesta?
"lobulaarinen arpakuutio"
- metaritvita
- Re: metaritmks
- Re: metaritKarhutar
- Re: metaritvita
- Re: metaritKarhutar
- Re: metaritarpakuutio
- Re: lobulaarinen rsmyymeli
- Re: lobulaarinen rsarpakuutio
- Re: lobulaarinen rsmyymeli
- Re: metaritiirisrukka