Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Täällä taas uusi rintasyöpäpotilas

Minun syöpäni on myös 100-prosenttisesti hormonireseptoripositiivinen, joten kiitos tiedosta. Olenkin miettinyt mitä merkitystä tuolla on mutten kaikilta muilta kysymyksiltä ole saanut tuota udeltua. Toisaaltahan tuo positiivisuus on hyvä kun siihen on lääkettä.

Minä olen ymmärtänyt että sytot ja säteet tappaisivat ne hortoilemaan jääneet syöpäsolut, jotka tästä syövästä ovat vielä jäljellä jossain elimistössä. Joten silloin olisi jotenkin loogista ettei sytoilla olisi uusimisen estoon niin iso vaikutus vaan nimenomaan sitten tuolla hormonien taltuttajalla. Tosin syöpäsolujen jakautumisprosentti oli myös korkea (40 %).

Taitaa olla aika monimutkaisia juttuja nämä. Pitäisi itsekin tarkemmin kysellä mutta huomaan ettei hirveästi voi ottaa kerralla tietoa vastaan.
Maat | 10.11.2013 klo 13:03:42