Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Munasarjasyöpä, PELKÄÄN!

Hei Miukuliini,

Mikä saa sinut ajattelemaan, että kysta on syöpää ja levinnyt jo muuallekin? Onko vatsanpeitteitä, virtsateitä ja nivusia myös tutkittu ultraäänellä ja onko magneettikuvauksesta mahdollisesti ollut puhetta? Minkä takia aikaisemmat tutkimukset olisivat yhtäkkiä epäluotettavia?

Ota väsymyksesi lääkärisi kanssa puheeksi, ja pyydä täydellinen verenkuva syöpämarkkerin lisäksi. Voi olla, että väsymys on reaktiosi äärimmäisen stressiin, mutta silti muutkin väsymyksen syyt on aiheellista selvittää.

Sinulla on nyt vaikeat ajat, kun et tiedä, miten kaikki tulee etenemään, mutta rohkaisen Sinua silti nukkumaan - toisin sanoen ottamaan kaikki hyöty väsymyksestäsi irti. Tulet tarvitsemaan voimia, olivat uutiset myöhemmin mitä tahansa, ja pyydä apua (lastenhoitoon, kotiin) pahimman vaiheen ajaksi. Kohta odotus hellittää, ja tiedät, mistä on kysymys.

Sitä ennen, kauniita unia, kerää voimia - ansaitset sen!

T. Karhutar

Karhutar | 30.8.2007 klo 23:05:57