Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Sytostaattihoidot alkamassa

Hei Isa

Mukavaa, että olet saanut itse valita hoidon, koska luulen ettei kaikissa sairaanhoitopiireissä olla näin joustavia. Minulle ainakaan ei puhuttu mistään muusta kuin tästä 9 viikon Herceptin-kuurista. Mutta mutta: Herceptin on hyvä lääke, ja varsin vähän siitä yleensä tulee sivuoireita. Joten uskon, että selviät!

Sytostaattien alkaminen on vähän kuin kylmään avantoon hyppäisi, mutta nopeasti siihen tottuu ja pääsee potilaan elämään kiinni. Henkisesti siinä on tietty kynnys heittäytyä lääketieteen ja hoidon varaan, mutta kyllä se luottamus löytyy, vaikka sitä saatetaankin välillä koetella.

Onnea matkaan!

T. Karhutar
Karhutar | 11.3.2009 klo 09:53:19