Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Nuori rintasyövästä toipunut ja e-pillerit

Hei!
Oletko ajatellut ehkäisyksi hormonikierukkaa. Minulla on olut se jo yli kymmenen vuotta. Mielestäni se on olut ehdottomasti helpoin ja vaivattomin ehkäisymuoto. Olen kokeillut aikanaan e-pillerit, yhdistelmäpillerit ja tavallisen kierukan. Hormoonikierukka on myös siinä mielessä ihana, ettei vuotoja ole juuri ollenkaan. Pikkuhousun suojalla selvisin.
Enää en ehkäisyä tarvitse, mutta kierukka on vielä paikallaan. Onkologi sanoi, että se voi olla , mutta joutaahan tuo kyllä jo poiskin. Käyn jossain vaiheessa sen poistamassa. Vaihdevuodet minulla ehti olla jo reilun vuoden ajan, ennen sairastumistani.
Minun syöpäni on hormooninegatiivinen, mutta Her2 positiivinen.
terkuin Peevikki
peevikki | 28.8.2007 klo 23:10:01