Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Sädehoidoista toipuminen
Sädehoitojen päättymisestä on nyt kulunut viikko, ja hiihtolomaa odotellaan vaihtelevissa tunteissa. Antibioottikuuri taittoi mukavasti poskiontelo- ja korvatulehduksen pois, mutta nielu on edelleenkin kipeä sen alkuperäisen flunssan jäljiltä. Päätäkin vielä särkee, joten ihan kokonaan en ole terve.Iho jatkaa "kypsymistään" sädehoidetulla alueella, ja eilen, ensimmäisen kerran, havaitsin ihon menneen rikki kaulan ja soliskuopan väliseltä alueelta. Niinpä minulla on nyt tosi iso, avara ja antava kaula-aukko(:D) ja komea fritsukin kaulassa: vähintäänkin voisi luulla että odottelen jonkun rakastajan tai papparatsun saapumista, mutta ei vainen, kamomillateetä keittelen kipeää kaulaani varten.
Murhetta on tullut myös toistuvista nivel- ja luukivuista. Minulla oli pari hyvää viikkoa sädehoitojen aikana, mutta sitten iski flunssa ja säryt tulivat takaisin. Kliimaksi koettiin taas - kuinka ollakaan - kuukautisten aattona, ja nyt kun tässä on pari päivää loroteltu, alkaa myös lonkasta kipu sulaa, ja viime yönä pääsin jo sänkyyn täysin ilman särkylääkettä. Ja tänä aamuna heräsi toivo, etten olisikaan hiihtolomalla kipeä!
Mutta lujille se ottaa, tämä toipuminen, ja sen ajatuksen hyväksyminen että elämä ei enää tule olemaan samanlaista kuin ennen. Että joudun jatkuvasti ja taas uudelleen tutustumaan tähän raihnastuvaan kroppaani ja kantamaan tuota päätäkin hartioiden välissä, mielellään hymy suupielessä ja rinta rottingille kaartuen;))) Olo ei ollut yhtään sellainen, että se onnistuisi tässä ja nyt.
Eilinen päivä sujui rattoisasti, kun mietin, minne hiihtoloman jälkeen ottaisin yhteyttä: fysiatrille vai ortopedille, että pääsisin magneettikuviin ja näkisin, mikä siellä lonkassa oikein rassaa. En usko sen olevan syöpää, vaan epäilen vanhoja urheiluvammoja, ja nivelten kuntoon olisi hyvä tutustua ennen kuin alan kiusata itseäni rankemmalla liikunnalla ja syöpäpeloilla. Taustalla vaanii hämmennys, miten kehtaan heti töihin päästyäni mennä taas lääkäriin, mutta kun kerran on päässyt ylös pellosta, ei sinne enää halua uudestaan palata. Joten, pidetään huolta itsestämme!
T. Karhutar
- Sädehoidoista toipuminenKarhutar
- Re: Sädehoidoista toipuminenKarhutar
- Re: Sädehoidoista toipuminenKarhutar
- Re: Sädehoidoista toipuminenKarhutar