Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: KohtusyöpäLEIKKAUS tulossa/kysymystä?

Hyviä tietoja annoit, kiitos. Jännää näissä syöpäasioissa ainakin, miten tieto auttaa. Mahdollisimman laajasti kun saa asioita pyöritellä, se senkun helpottaa.

Minulta piti ensin kai poistaa vain kohtu, syöpineen, mutta yksi toinen ammattilaisista per puh. sitten kyllä mainitsi myös munasarjojen poiston. Itse ajattelisin, että tottakai munasarjatkin, mitäs niitä sinne vaaravyöhykkeeseen jättämään. Elleivät sitten jo lab.markkereissä ole jotain niistäkin aavistelleet? Kuulen lähiaikoina tuon asian! Ohjeistuspapereissani lukee "Kohdunpoisto tähystysleikkauksena".

Minulla on tässä tyhjiä päiviä miettiä tulevaa. Mitä vielä sanoisit(te) leikkaustekniikasta tapauksessa, jos munasarjatkin poistetaan? Tulisikos ne sitten ulos noista pikku reikäsistä, vai...? Huh-huijaa! Onkohan hölmöä tätä miettiä, kun nukutuksessa kaikki hoituu - parhain päin. Kylläpä vaan jännittää!
Tiedokas | 21.11.2009 klo 23:34:58