Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: "Olet nyt saanut parantavan hoidon "

Hei Mnom!

Kyllä sinullakin on oikeus itkeä ja tuntea pelkoa, sillä kun yksi illuusio omasta terveydestä on otettu pois, se vie aikaa, ennen kuin jälleenrakennus alkaa. Elämä ei ole näiden leikkausten ja hoitojen jälkeen samanlaista kuin ennen, mutta se voi jatkua, luotathan siihen?

Vertaistuki-illoissa saattaisit tavata erilaisia ja erilaiset syövät sairastaneita naisia, ja sieltä löytää ne keinot, mikä on sinun oma tapasi hoitaa tämä sairaus. Se on iso kriisi, eikä sen merkitystä tarvitse vähätellä.

Vertaisryhmissä on myös se hyvä puoli, että niihin ei ole osallistumispakkoa. Aivan kuin täälläkin, voit itse päättää, milloin tulet mukaan ja milloin jäät pois. Joten ottamalla omaan syöpäyhdistykseesi yhteyttä voisit löytää henkilön tai henkilöitä, joille puhua vaikka kasvokkain.

Kaikkea hyvää toipumisellesi, ja kirjoittele lisää!

T. Karhutar
Karhutar | 22.2.2009 klo 18:01:09