Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: mastopatia ja mammografian luotettavuus
Luin tuolta toisesta ketjusta vastauksesi, hienoa että kasvain löytyi jo esiasteessa.Minullakin oli toinen kasvain -esiastetta- siitä mainitsi vasta leikkausta edeltävänä päivänä radiologi, joka laittoi ultran kanssa varjoaineen. Kun kuvat (mammografia ja ultraääni) tulivat epikriisin kanssa tutkiskelin niitä suurennuslasilla minäkin. Ultrakuvista en osannut katsoa mitään , mutta mammografiassa ei kyllä näkynyt yhtikäs mitään sillä kohtaa missä esiastekasvain sijaitsi. Mastopatiaa löytyi useammastakin kohtaa, ne näkyivät kuvissa, olivat ihan eri näköisiä kuin syöpäkasvain- ainakin minulla. Yhden rinnan kuvien perusteella ei tietysti kannata tehdä kovin syvällisiä päätelmiä!
Olen kyllä sitä mieltä, että jos jokin rinnassa oleva muutos huolestuttaa, kannattaa sisukkaasti vaatia jatkotutkimuksia. Varsinkin 30-45 v:n ikäisillä naisilla lääkärit eivät ensimmäisenä epäile rintasyöpää, vaikka se kovasti koko ajan yleistyykin.
Kaikkea hyvää jatkossakin sinulle
T. Nippis
- mastopatia ja mammografian luotettavuusei se jalosta
- Re: mastopatia ja mammografian luotettavuusnippis
- Re: mastopatia ja mammografian luotettavuusei se jalosta
- Re: mastopatia ja mammografian luotettavuusskorpioni-74
- Re: mastopatia ja mammografian luotettavuusVilijonkka6