Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Sädehoitojen haitat

Minulla alkaa sädehoito keskiviikkona ja sädehoitopolin lääkäri sanoi asiaa kysyessäni, että voin jatkaa uimista ja saunomista niin kauan kuin hyvältä tuntuu ja että hekin seuraavat ihon kuntoa hoitojen edistyessä. Tuosta saunomisesta vielä: millainen pyyhe kannattaa saunassa sädetetylle iholle laittaa, kuiva vai kostea?

Arstilan lausunnoista sanoisin, että rintasyöpää on sairastettu iät ja ajat ja sädehoitoakin annettu Suomessa jo ainakin 1950-luvulta lähtien (jolloin isäni sai sitä). Jos vasempaan rintaan annettu sädehoito tosiaan aiheuttaisi sydänlihaksen vaurioita, niin olisihan siihen jo kiinnitetty huomiota terveydenhuollossamme! Jos jotain epäilystä asiasta on, niin siitä pitäisi kyllä minun mielestä suorittaa täysimittaiset lääketieteelliset tutkimukset jossain täysin puolueettomassa ja yleishyödyllisessä tutkimuslaitoksessa, jolla ei voi olla mitään taloudellista hyötyä siitä, oli tutkimustulos sitten millainen tahansa.
Janna61 | 30.10.2011 klo 13:15:45