Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Saattohoito
Yhtä matkaa enon kanssa. Muutos.
Enoni ei ole vielä ikäloppu. Vasta nuori eläkeläinen, 67v, Eno on aina ollut hauskan näköinen, ei varsinaisesti komea. Pituutta n.180cm, painoa n.80. Aina tyylikkäästi pukeutunut. Tekihän hän työrupeamansa vaatetusalalla. Suunnittelijana ja valmstajana. Että tyyli on hanskassa.Se on aina näkynyt enon kodeissakin. Ne on aina olleet harkiten ja kauniisti sisustettuja. Kodikkaita ja kauniita esineitä vuosien varrelta, työmatkoilta ja ystävien lahjoina. Tämä viimeinen koti on jäänyt vähän vaiheeseen. Eno ehti asua täällä vain puoli vuotta ennen diagnoosia. Sen jälkeen ei enää jaksanut niin toimia, vaikka oli suunnitelmia.
Minunkin luonani Eno on ollut aina apunani laittamassa paikkoja kuntoon. Oma isäni ei ole välittänyt olla apuna. Sitä paikkaa Eno on paikannut paremmin kuin hyvin. Yhdessä ollaan sunniteltu istutuksia ja sisustuksia, taulujen paikkoja ja seinien värejä.
Uuden asuntoni olohuoneen värejä mietittiin vielä pari viikkoa sitten. Nyt on suunnitelmat sivussa. Katselen ennen niin hauskan näköistä Enoani. Hän on muuttunut. Hän on kuihtunut niin pieneksi. Kasvon piirteet eivät näyttäisi olevan Enon. Tuossa makaa vanha hampaaton mies.
Nyt hän hymyilee. Siinä minun Enoni onkin. Vaikka onkin muuttunut.
Kun tämä aika on ohi, taidan olla muuttunut myös minä. Lopullisesti.
- Yhtä matkaa enon kanssatursia
- Yhtä matkaa enon kanssa. Muutos.tursia