Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Sururyhmä

Re: Voiko pienet lapset vied? hautajaisiin?

Hei
Itse otin silloin 4v poikani mukaan vaarini hautajaisiin, ajattelin, että on sitten vähän iloakin/muuta ajateltavaa. Koin kuitenkin vaikeaksi sen, että minun piti kokoajan katsoa hänen peränsä esim. kappelin pihalla kun hän riehaantui juoksentelemaan (yleensä käyttäytyy hyvin, mutta olisiko ollut joku reaktio).
Kappelissa oli myös vaikea keskittyä ja pelkäsin koko ajan,
että hän on häiriöksi, kun on ihan hiljaista ja hän kyseli esim. "onko vaari tossa aarrearkussa"? Miten vaari pääsee sinne taivaaseen, tikapuillako? jne--en usko, että lapselle on traumaattista olla paikalla, enemmän riippuu siitä miten itse haluat siunaustilaisuuden kokea. Jaksamista teidän perheellenne.
harmitalvi | 3.4.2006 klo 12:28:33