Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Sururyhmä

Re: Pinja-rakas...vuosi jo Taivaassasi <3

Hei Marju !
Kyynelien kera luen jälleen kerran tekstiäsi, eikä löydy sanoja Sinulle lohdutukseksi. Sinun voimavarasi ovat meille kaikille tuoneet lohtua monet kerrat.
Päiväkotilapset varmasti saavat kaiken sen hellyyden ja rakkauden, jota et enää voi pikku-Pinjallesi antaa, muuta kuin muistojen kera.
Varmasti omat lapsesi ymmärtävät, että äiti saa joskus itkeä ja purkaa tunteitaan ja olla myöskin "heikko".
Meilläkin oli tapaus kun jälleen kerran yhtenä iltana "romahdin" täydellisesti ikävöidessäni siskoani, niin 3-vuotias lapsenlapseni kysyi monta kertaa, että "Mistä mamma sattuu?" Elikä lapsi oivaltaa omalla tavallaan toisen läheisen surun.
Vaihdon tuossa jälleen tulipunaiset ruusut siskoni kuvan viereen ja ajattelin, että nuo nauravat silmät kannustavat minua edelleen jaksamaan jatkaa omaa tuskaista taivaltani, nyt jo reilu 3kk aikaa kulunut. Muut vaikeudet silti tuntuvat vain lisääntyvän, mutta ovat kuitenkin hyvin pieniä verrattuna taas tähän ikävään, jota tällä hetkellä tunnen. Mutta yritän jaksaa kun saa kirjoitella edes tänne ja huutaa pahemman tuskansa ulos.
Toivon sydämmestäni Sinulle Marju, kuin myöskin perheellesi edelleen voimia sekä myöskin arvokkaassa työssäsi päiväkodissa valoisia tulevia päiviä.
Edelleen surullinen pikkusisko.
muistot | 19.8.2006 klo 12:53:11