Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
etäpesäkkeet keuhkoissa
Hei!Ajattelin vastata viestiisi, että ei tässä tosiaan ole mitään kipuja ollut koko aikana. Limaa yskin välillä, mutta sitäkään en mitenkään kauheasti... eikä ole mitään hengenahdistusta tms. En edes tietäisi, että keuhkoissa on useampi etäpesäke, jos ne ei näkyis kuvassa. Sanon tämän vain tiedoksi, että siinä mielessä kaikki ok.
Viime syksynä yksi etäpesäke oli vielä niin iso (muutama sentti), että se tunki lapaluun vierestä selkään ja sen tunsi siellä... ihan kuin golf-pallo ihon alla. Nyt sen koko on alle 1 cm kuvien mukaan.
Aikaa nämä 6kk hoidot siis ovat ainakin antaneet, jos ei muuta... ja siihenkin pitää olla tyytyväinen... jos ei tautia saa kokonaan tainnutettua.
Nyt olen aika tehokkaasti unohtanut koko jutun ja nautin vain kesästä... tosin se ongelma... kun tässä kaikki asiani kerron... että 1,5v. kestänyt suhde meni pari kk sitten, kun mies ei kestänyt tätä rumbaa... ymmärrettävää kyllä... mutta itseni kannalta tietenkin tosi surullista... vaikeaa läheisille... mutta ehkä siinä muitakin syitä oli... tämmöstä tämä elämä on...
Joka tapauksessa syyskuussa uusi kuvaus ja sitten näkee, miten etäpesäkkeet käyttäytyneet kesän aikana, kun hoidot olleet tauolla.
Kertoilen näitä asioitani näin avoimesti, kun ajattelen, että ehkä niistä on jollekin jotain apua, kun näkee, että samassa veneessä ollaan... tms. :)))
Hyvää kesää kaikille, joka tapauksessa!
maris
- Sarkoomalaisetkaisa62
- Re: Sarkoomalaisetrapsi
- Re: Sarkoomalaisetrapsi
- Sarkoomalaiset!kaisa62
- Re: Sarkoomalaiset!maris
- Re: Sarkoomalaiset!rapsi
- Re: Sarkoomalaiset!Leelia
- Sarkoomalaiset!kaisa62
- Re: Sarkoomalaiset!rapsi
- Re: Sarkoomalaiset!maris
- Re: Sarkoomalaiset!kaisa62
- Re: Sarkoomalaiset!maris
- suonet ja ttmaris
- Re: suonet ja ttMolla
- Re: suonet ja ttmaris
- Re: suonet ja ttrapsi
- Re: suonet ja ttmaris
- Re: suonet ja ttkaisa62
- Re: suonet ja ttmaris
- Re: suonet ja ttJeri
- etäpesäkkeet keuhkoissamaris