Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lähipiirissä syöpäpotilas
Re: Miten lapset pärjäävät ja toipuvat?
Hei ja myötätuntoinen aamutervehdys!Lapsi suree omalla tavallaan, eikä aikuinen aina osaa tai jaksa tarttua niihin hetkiin, jolloin tukea tarvittaisiin. Tein opiskeluaikanani (lapsi- ja perhetyön tutkinto) pienen tutkielman lapsen surusta. Siinä käsitellään monenlaisia suruja, mutta myös kuolemaa. Olen käyttänyt sitä pienimuotoisissa koulutustilanteissa ja se on hyvin käytännönläheinen. Voisin laittaa sen sinulle yksityisviestinä, jos haluat.
Aurinkoisia kevätpäiviä teille huolten keskelle! Meillä eletään samanlaisissa tunnelmissa, mutta lapsemme ovat jo aikuisia. Vanhin lapsenlapsi on samanikäinen kuin poikasi.
- Re: Miten lapset pärjäävät ja toipuvat?käpy