Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Lähipiirissä syöpäpotilas
Re: Sytostaattihoidot ja hengitystieinfektiot
Hei Suruvaippa!Täällä se yksi hodaripotilas. Minullakin oli muutama viikko sitten usean viikon jatkuva yskä ja äänenkäheys. Se on jo paremmalla mallilla, mutta sain yhden lisäongelman viime viikolla.
Elikkä minulla, kun on tuo laskimoportti se tuli kipeäksi. Ajattelin näyttää sitä syöpäpolilla ennen hoitoa ja lääkärillä oli onneksi aikaa katsoa sitä. No, lääkäri passitti minut ultraan ja kaulalaskimosta löytyi tukos.
Jouduin olemaan osastolla muutaman päivän ja siellä aloittettiin Klexane-hoito. Nyt joudun sitten kuukauden ajan pistämään aamuin illoin ne piikit. Ei kamalan kivaa, mutta pääasia että tukos löytyi. Jatkossa sitten ehkä Marevan-hoito jatkuu. Sytoja minulla on vielä ne kaksi ellei sitten tule sitä neljän lisäannosta. Se kai selviää kuun lopulla. Voimia sinulle ja miehellesi. Toivottavasti hänkin kestää ne hoidot kunnialla loppuun.
- Re: Sytostaattihoidot ja hengitystieinfektiotmarjar