Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Re: Magneettikuvaus ja ERS
Yksi asia kannattaa muistaa, jos on epäilyä ERS:n olemassaolosta. Tuollaiset magneettikuvat kannattaa ottaa ennenkuin henkilölle laitetaan tekonivel lonkkaan. Lonkan tekonivelissä on aina metallia ja se häiritsee yleensä magneettikuvan tulkintaa eli kuvasta tulee huomattavan huono.Omassa tapauksessani kävi niin, että lonkkaleikkaukseni ajoittui samoille ajoille kuin ERS-ohutneulanäytteenotto. No näytteenotto siirrettiin parilla kuukaudella eteenpäin, koska tekonivelleikkauksen jälkeen ei pitäisi suoritella infektiovaaran takia tuollaista näytteenottoa. Kun sitten aikanaan ERS-näytteet otettiin, tulos saatiin ja syöpä todettiin, niin todettiin, että nyt pitää ottaa magneettikuvat ERS:stä. No kuvia piti ottaa moneen kertaan kahdella eri TT/CT-koneella ja tulkintavaraa ERS:n koosta silti jäi.
Parempi olisi ollut ottaa ohutneulanäytteet ensin ja odottaa niiden tulos. Ottaa sitten magneettikuvat, jos syytä on ja saada hyvät kuvat ERS:n koosta. Odotella mitä ERS:lle tehdään ja siirtää lonkkaleikkausta vaikka vuodella eteenpäin.
Tämä siis jälkiviisautena. Mutta silloinhan emme tienneet ERS:n olemassaoloa ja tehtiin kuin tehtiin.
Tälaista asiaa ei muuten se sairaala pysty ajattelemaan, koska kukin lääkäri tekee oman osuutensa yksisilmäisesti. Vastuu jää potilaalle, joten kierrättäkää tätä tietoa.
- Re: Magneettikuvaus ja ERSkarix
- Re: Magneettikuvaus ja ERStoimasan
- Re: Magneettikuvaus ja ERSjyrkiap
- Re: Magneettikuvaus ja ERStoimasan