Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Miesten syövät
Kysymys, istumatyötä tekeville eturauhattomille.
HeiKysymys koskee istumatyötä tai muuten paljon istuville esim. tietokoneella tms.
Itse opiskelen nykyään ja siinä istutaan paljon tietokoneella tai muuten opiskellaan istualteen.
Nyt olen huomannut erinäisiä vaivoja, joiden uskon liittyvän juuri istumiseen.
Puutumista ja epämiellyttävää tunnetta eturauhasen alueella (eturauhanen siis poistettu). Virtsanpidätyskyky on ollut hyvä, ellei jopa erinomainen, ei ongelmia leikkauksen jälkeen sen suhteen.
Nyt on kuitenkin havaittavissa pientä tiputtelua ja jopa pientä karkailua. Uskon, että kaikki johtuu juuri istumisen vaikutuksesta, eikä tunnu auttavan istumisen jaksotus ja jaloittelu tms. Ajattelin kysellä löytyykö muita, jolla olisi esiintynyt samankaltaisia vaivoja.
Istumista on karkeasti 7h päivä, joskin tuo on jaksotettu 30-45 min pätkiin ja istuessa myös vaihtelee asentoa.
Leikkauksestakin aikaa sentään parisen vuotta...
- Kysymys, istumatyötä tekeville eturauhattomille.Mies_vm69