Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: caelyx-hoito

Kiva, että voin olla jotenkin avuksi.
Mielestäni kävelylenkeillä voi käydä mikäli vaan jaksaa. Hikoilu yleensäkin pisti ihon jännästi "kihelmöimään" ja mulle nousi jänniä pienen pieniä vesirakkuloita silloin käsivarsiin. Toisaalta en kyllä jaksanutkaan mitään hiihtämistä tai esim hikijumppaa joten kokemusta tosi raskaata rääkistä ei ole. Kannattaa varmaankin kokeilla miten sinun ihosi reagoi. Muistelen että iho oli joka paikasta arka ja jos vaatteet olivat "normaalitiukat" niin ne eivät tuntuneet hyvältä. Pidinkin aina tosi löysiä vaatteita ihotuntemusten takia.
Ihohoidon kannalta tärkeintä aikaa on juuri tuo viikko hoidon jälkeen jolloin tosiaankin kannattaa paneutua asiaan. Ja silloin ei suositella saunaa tai kuumia suihkuja.
Muutamien hoitokertojen jälkeen voi tuntua ettei lääke aiheuta mitään mutta kuten aikaisemmin kerroin, minulla ainakin oireet tulivatkin pitkällä viiveellä. Sinnikkyttä mukaan ;)
Toivotaan, että sinulla ihosi ei reagoi mitenkään ja toivotan sulle oikein kovasti tsemppiä hoitoihin. Älä anna periksi.
(Kysele taas jos mieleesi tulee jotakin.)
kikiki | 30.1.2007 klo 12:42:08