Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Hormonipositiivinen rintasyöpä- kohdun ja munasarjojen poisto?

Hei ja kiitos vastauksista:)
Näinhän se on, että jokaisen tapaus on omansa ja kaikki niin yksilöllistä. Kumpa olisikin jokin ohjekirja oikeisiin ratkaisuihin. Mulla ei ole tullut Tamosta muuta oireilua kuin lieviä unihäiriöitä, nukahdan hyvin, mutta yöuni on erittäin katkonaista. Aamuisin ei ole kovinkaan levännyt olo. Varsinaisia kuumia aaltoja ei ole, sellaisia lämpöaaltoja aina ennen menkkojen alkua ja kierron puolivälissä. Olenkin pohtinut, että onko se, että menkat jatkuu edelleen, niin hyvä vai huonoa asia. Turvotusta on koko kehossa, painon kanssa kamppailua. Täytynee lääkärien kanssa asiasta keskustella ja kysellä taas ne kymmenet kysymykset. Luulisin kuitenkin, että munasarjojen poistoon ei kovin kevyin perustein aleta nuoren ikäni vuoksi, mutta ilmeisesti syövän tyyppi on sllainen että sitä suositellaan. Tosi vaikea asia mietittäväksi saati päätettäväksi.
Sitten vielä yksi kysymys mielenkiinnon vuoksi, syöttekö kalkki ja d-vitamiini valmistetta ja minkä verran? Tästäkin on eri käytäntöjä ja neuvoja lääkäreiltä.

Tsemppiä kaikki:)
jou11 | 1.1.2013 klo 21:50:46