Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Cef-vinkkejä

Hei vita!

Minulla oli vartijaimusolmuke puhdas, sen takia vietin vaan rinta. Kainaloon ei koskettu.

CEF-hoidon aikana ei ole ainakaan minulla turvotus ja kiristystunne lisääntyneet. Kohta on leikkauksestani mennyt jo 4 kk, mutta uusi rinta ei ole toistaiseksi sisältä päin ihan 100 % tolpilla, vaikka ulkoisesti ei voi parempaa toivoa :) Verihyytymiä oli aika lailla, ne sulaa sulamista edelleen ja sen takia oli voimistelu alkuvaiheessa hankala.

Lisää huolta minulle tuottaa myös äskettäin uuden rinnan alaosaan ilmestynyt kovettuma, pääsen ens. perjantaina UÄ-tutkimukseen, pelottaa jo nyt... Lääkäri kyllä vakuutti ettei voi olla mitään pahaa hoitojen aikana, sisäinen? arpikudos tai justiinsa vanha hyytymä. Kuitenkin... :(

Leikkauksenjälkeiset alkuviikot ovat erittäin tärkeät kaikille meille voimistelun kannalta. Vaikka on paikat kipeät ja käsi jäykkää, täytyy vaan sinnikkäästi jatkaa harjoittelua.

Yritäpä kestää ja kysyä lääkäriltä/fysioterapeutilta neuvoja. Ettei vaan arpikudos lähtenyt kasvamaan, joskus se tekee teppoisia.

Hyvää vointia sinulle ja hauska pääsiäistä!

marigold | 20.3.2008 klo 10:06:58