Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: 2 pv leikkauksesta

Tervehdys Edith,

Aika jännää huomata, että käytännöt vaihtelevat paljon ympäri maata. Täällä etelässä on keskivertoa poistaa dreeni, jos kainalo on tyhjenntty, 5 päivää leikkauksesta. Siihen mennessä on nestettä päässyt valumaan pois riittävästi ettei ehkäpä tarvitsekaan käydä poistattamassa sitä sen jälkeen enää punkteeraamalla.

Toinen mihin kiinnitin huomioni oli, että sanoit kerrotun, että pitää varoa venyttelyä ennenkuin tikit poistettu. Minulle lääkäri laittoi sulavat tikit ja heti piti alkaa venytellä.

Ja lisäksi vielä kirurgikohtaisiakin näkemyksiä eli jos on todettu lubulaarinen, mutta hyvin pieni 7 mm kasvain, niin toinen kirurgi poistaa koko rinnan, mutta toinen tekee osapoiston vaikka saman luokan kasvain on 4-5 cm mutta tyhjentää kainalon.

Huh, ota näistä nyt selvää! Ja kaikkialla kerrotaan, että koko maassa ovat yhtäläiset toiminnot.

Toivottavasti kaikilla tämän tien kulkijoilla on mennyt ainakin juhannus mukavasti.

t. Usva
usva | 24.6.2007 klo 10:43:06