Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Uusi Seura-lehti

Uudessa seurassa on juttua rintasyövästä. Erään pariskunnan haastattelu sekä erään dosentin lausumia sairaudesta ja sen hoidosta.

Jotenkin ahdistava juttu, ensinnäkin sen kertomuksessa esiintyvän naisen rintasyöpä oli levinnyt jo sytostaattihoitojen aikana ja toisaalta tämä dosentti kertoo jostain syövän taustasoluista, jotka eivät kuole lääkehoitoihin vaan jäävät itämään puhjetakseen mahdollisesti myöhemmin uudestaan syöväksi... Lisäksi hän kertoo rintasyövän olevan monisoluinen ja sen sisältävän soluperheitä, jotka ovat vastustuskykyisiä syöpälääkkeille?

Ei ollut kovinkaan rohkaiseva juttu :(
kevätmieli | 28.9.2007 klo 15:30:55