Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Kemoaivot

Masennuksen piikkiin mun oireeni menivät, vaikka olin jo aikaisemmin lukenut amerikkalaisesta tutkimuksesta, että solusalpaajat vaikuttavat aivoihin. Minulla on hankaluuksia käsien motoriikassa, sanojen muodostamisessa jne. Yritän olla niin, etten tee niistä mitään erityisempää numeroa, vaikka melkoista "tötterehtimistä" toimintani ajoittain onkin.
Olen kuitenkin joutunut jäämään eläkkeelle, koska työssäni vaaditaan tosi paljon oivaltamiskykyä ja keskustelemista.
Eteenpäin kuitenkin mennään vaikka kohta alkaakin olla jo toinen kuuri chemoja takana. Ensimmäisen kuurin jälkeen vointi korjaantui hiljotellen, vaan sitten tuli tämä toinen ja oma vastaiskuni aivoille on venäjän kielen opiskelu.
"siis iloa on, toivoa on
maailman kaikki kurjuudesta kärsivät puolustakaa niitä" -Eeva Kilpi-
vitamiinit | 4.1.2014 klo 10:20:56