Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Eka CEF "nautittu"
Huomenta kaikki ihanat tsempparit!Lohdullista, vaikka ikävää kuulla, että tunteet ja tuntemukset vaihtelevat muillakin. Ajattelin ennen CEFiä, että olen täynnä taistelutahtoa ja nyt päästään nujertamaan syövän hitusia kehossa. Taistelutahto hiipui sitten jonkin verran pelottavaankin oloon - tunteeseen, että on heikko ja hoidon "armoilla". Tähän tunteeseen on kai syövän kanssa totuttava muutenkin eli siihen, että tätä asiaa ei voikaan järjestellä vaikka kuinka töitä tekisi!
Huomasin, että liikkelle lähtö sängyn pohjalta auttaa mielialaan. Ruotokaan ei enää kestä tätä hillitöntä nukkumista. Toisaalta uni on ollut armeliasta lääkettä painajaisista huolimatta.
Katselin Primperanin haittavaikutuksia ja siinä voi olla myös yksi lisäsyy mielialaa heitteleviin tekijöihin (toki tietysti koko tilanne sairastumisineen ja hoitoineen pulpahtelee pintaan).
Koeta Kerttuli olla luottavaisin mielin seuraavaa hoitokertaa varten (tosi helppo sanoa täältä käsin..); nyt voimakas reagointisi tiedetään ja siihen osataan varautua. Onko sinulla itselläsi lääkkeitä allergisen reagoinnin varalle? Täällä meidän kulmilla annetaan eka hoito osastolla yön yli seuraten, jotta nähdään potilaan reagointi annettuihin hoitoihin.
Voimia koko soutujoukkueelle! Näättehän kaukana häämöttävän pienen pisteen? Vastarannan.
- Eka CEF "nautittu"arpakuutio
- Re: Eka CEF "nautittu"helmi08
- Re: Eka CEF "nautittu"Kerttuli
- Re: Eka CEF "nautittu"arpakuutio
- Re: Eka CEF "nautittu"Kerttuli
- Re: Eka CEF "nautittu"Lyytikkä
- Re: Eka CEF "nautittu"arpakuutio
- Re: Eka CEF "nautittu"JAMIMA
- Re: Eka CEF "nautittu"Kerttuli