Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Yleistä syövästä

Re: Hyvä, paha kasvain

Hei !
Oliko tämä vakavissaan tehty kysymys?Onko kysyjä ehkä nuori henkilö ?
Ei ole hyvänlaatuisia syöpäkasvaimia.Ne ovat joko hyvänlaatuisia tai sitten syöpää = pahanlaatuisia ,joita tosin on monia erilaisia ja eriasteisia.Siinä se suurin ero.
Yleistäen voisi sanoa että hyvänlaatuiset saadaan hoidettua tavalla tai toisella, pahoja ei aina ,vaikka useimmiten ,ja se vaatii monesti enemmän juuri siihen hoitoa riipuen syöpätyypistä.
Kysymyksesi on hyvin laaja eikä siihen voi antaa yksiselitteistä vastausta niin ettei sitä ymmärrä väärin, mutta karkeasti sanoen sekä hyvät että pahat voivat antaa samanlaisia oireita.
soikku | 21.5.2009 klo 13:03:51