Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Hoidot ja seuranta

Re: Tietoa levinneestä paksusuolen syövästä

Äidilläni löytyi paksunsuolensyöpä anemian johdosta ja hän pääsi tähystykseen. Edessä oli leikkaus, mutta mitään ei voitu leikata pois kun syöpä oli vatsaontelossa niin levinnyt. Hänen syöpänsä ei tosin lähettänyt etäispesäkkeitä vaan kasvoi paikallisesti.
Yleisvointi saattoi heitellä laidasta laitaan. Paras kunto äidilläni oli aina pienen veritankkauksen jälkeen(solumyrkyt laskivat välillä hemoglobiinia sekä kasvain myös joka vuoti hiukan koko ajan). Hänelläkin oli lääkäri kontrollit 3kk välein mutta syöpäosastojen henkilökunta oli erittäin ammattitaitoisia ja avuliaita joten tietoa ja apua saimme heiltä todella paljon.
Äitini nukkui pois vuosi sitten sairastettuaan puolitoista vuotta. Onneksi ehdin olemaan hänen mukana hoidoissa ja arjessakin aika paljon (olin äitiyslomalla silloin...)
Niinkuin minullekkin sanottiin, ennusteista on vaikea tietää, ihmiset ovat niin erillaisia myös näissä asioissa. Voimia sinulle ja äidillesi, on ihanaa kun pystyt tukemaan äitiäsi ja olet kiinnostunut etsimään tietoja ja voit näin myös auttaa äitiäsi. Pysy vahvana ja rohkeana, pidä huumori mukana kaikesta huolimatta, se keventää arkea...Anna myös lupa itsellesi sekä äidillesi surra asiaa, mutta yrittäkää pysyä arjessa kuitenkin kiinni.
Lämpöisin terveisin, Minna
minna3 | 15.11.2006 klo 22:15:15