Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Henkinen ahdistus rintasyöpäleikkauksen jälkeen
Aloitankin uuden aiheen,sopivammalla otsikolla vaikka kirjoitin saman viestin jo aiemmin alkamassani keskustelussa "Tulehdus leikattavassa rinnassa"Nyt on sisareni leikkaus ohitse. Leikkaus oli siis ti 14.7., huomenna pääsee kotiin. Rinta poistettiin ja kainalo tyhjennettiin. Muut tiedothan tulevat kasvaimesta ja imusolmukkeista sitten parin viikon päästä. Sitä vaan tuossa taisin jo aiemminkin ihmetellä että onko teille jo ennen leikkausta sanottu minkälainen syöpä on kyseessä ? Sisarelleni sanottiin paksuneulnäyte tuloksen jälkeen että se on sitä "yleisintä" ja paria päivää ennen leikkausta kun sisareni oli leikkaavan lääkärin kanssa juttusilla hän kertoi että se on tyyppiä gradus III. Tosin siihenhän oltiin jo henkisesti varauduttukin, että se eisinällään ollut yllätys mutta että se kerrottiin jo ennen leikkausta oli yllätys? MItenkäs muilla ?
Leikkaus meni hyvin ja fyysinen toipuminen on ollut hyvä, ei kipuja, tosin kipulääkkeitä otetaankin säännöllisesti...... mutta tuo psyyke puoli on tosi alamaissa ollut koko ajan kun tieto rintasyövästä tuli. Vertaistukihenkilö on käynyt juttelemassa, muuten kuulemma ihan ok, mutta sisarelleni ehkä hieman "ronski" henkilö. Psykologi oli myös juttelemassa ja hän oli kuulemma aivan ihana ja helpotti oloa! Tiistaina seuraava tapaaminen. Toivottavasti hän löytää avun ja keinot sisareni ahdistukseen, itkuisuuteen ja pelkotiloihin. Pelkoa on jo ihan yksinolostakin. Tiedän miltä sisarestani tuntuu koska olen itse kärsinyt joitakin vuosia sitten paniikkihäiriöistä. Kuinka teidän muiden psyyke on kestänyt ja mistä olette saaneet apua ?
Pikkusiukku Juska
- Henkinen ahdistus rintasyöpäleikkauksen jälkeen juska
- Ahdistuksen helpotuksia...Tarutar