Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Leikattu

Täällä on tosiaan kiva lueskella toisten samassa tilanteessa olevien kokemuksia. Jokainen toipuu asioista, niin leikkauksista kuin muistakin ihan omaan tahtiinsa, mutta siltikin saman vihulaisen kanssa painitaan.

Tähän asti minulla huonoin päivä voinnin suhteen oli kolmas päivä leikkauksesta kun tuota leikattua rintaa pakotti ja turvotti, ei saanut yöllä nukuttua ja muutenkin olo oli onneton. Mutta siihen taisi auttaa se että kävi haavapolilla asiantuntijoiden tarkastuksessa ja nesteetkin lähti liikkeelle oikein vauhdilla. Paino putosi yli kilon vuorokaudessa! Sitä varmaan odotti, että kunto kohenee kokoajan tasaisesti ilman mitään takapakkeja. Oikein joutuu muistuttamaan itselleen että on sentään kokenut aika ison leikkauksen ja ihan syystä SAIRASlomalla eikä millään puuhasteluvapaalla.

Mitenkähän sitä vielä saisi itsensä sisäistämään senkin, että nyt leikkauksen myötä tämä hoito on vasta alussa? Tai kai se toisaalta voi olla ihan hyväkin että menee vain yhden etapin kerralaan, eikä murehdi tulevia.

Tsemppia Puhahatulle leikkaukseen ja toipuville toipumiseen:)

Heta
Heta-71 | 25.11.2012 klo 19:21:55