Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Syöpä, jota hoidetaan munasarjasyöpänä

Koska vaimollani on todettu munasarjasyöpä, olen lukenut asiasta mahdollisimman paljon käsiini saamaani kirjallisuutta, sekä kirjastosta että netistä.
Koska munasarja sikiöin kehityksen aikana syntyvät vatsakalvon poimusta ja samoin munatorvet. Näinollen munasarja syöpä, munatorvisyäpä ja myös vatsakalvon syöpä ovat lähisukulaisia. Jos siis kyseessä on vatsakalvon soluista lähtenyt syöpä, niin on se kovin läheistä sukua munatorvi ja munasarjasyöpäkasvaimelle. Jos viel Ca 125 kohoaa on kyseessä samanlainen kasvain. Hoitona ilmeisesti ensin sytostaatti, sen jälkeen ns toinen katselmus, jolloin vatsaontelosta poistetaan kaikki kasvaimet ja ehkä jatketaan vielä sytostaatteja
Ennuste voi olla hyvä.
odotus | 1.8.2007 klo 20:55:39