Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Mitä tehdään, jalkoja särkee?

Hei Seijuli!

Taxoterenkö sait? Se aiheuttaa valitettavasti (ohimenevää) neuropatiaa, mitä voi yrittää ehkäistä käyttämällä jäälapasia ja -tossuja tiputuksen ajan. Ainahan puhutaan kynsistä ja kynsivaurioiden ehkäisemisestä tällä tavoin, mutta kyllä sillä jonkin verran vaikutusta on myös jalkojen ja käsienkin kipuihin, jotka voivat olla yllättävän mojovia.

Iso apu on liikunnasta, niinkuin kollegat jo edellä neuvoivat, ja toinen niksi on huolehtia, että jalat pysyvät myös öisinkin lämpiminä. Eli iltapesun jälkeen, kuivaa jalat huolellisesti, rasvaa jalkapohjat ja pistä pumpulisukat jalkaan, niin seuraavan aamun ensimmäiset askeleet ovat vähemmän kivuliaat.

Ja tietenkin otat tämän kivun myös syöpäpolin kanssa puheeksi. Ehkä saat paremman särkylääkkeen, ehkä Taxon annosta pienennetään, koska ei ole tarkoitus että sivuoireista tulee aivan sietämättömät. Ne ovat kuitenkin ohimeneviä, jos tiputuksia ei ole montaa, joten toivon sinulle kovasti tsemppiä.

Ja ravinnossa, toipumisen vauhdittamiseksi, suosi proteiineja ja täysjyväviljoja, pähkinöitäkin, ellet ole niille allerginen. Ne auttavat elimistöäsi uusimaan hoitojen aikaansaamia vaurioita lihaksissa ja hermoissa.

T. Karhutar
Karhutar | 6.3.2011 klo 16:46:30