Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Sururyhmä

Re: Miten tästä....

Voin hyvin kuvitella tilanteesi, eikä tarvitse edes kuvitella, vaan puhun kokemuksesta. Siskollani todettiin myöskin v.05-aivolohkoissa syöpäsoluja, joka ilmeni huonovointisuutena ja pyörtyilynä. "Suntti" asennettiin päähän elokuussa samana vuonna, jonka jälkeen tilanne hiukan helpottui, mutta ei oleellisesti parantunut, koska tuli muistikatkoja ja pahoja pyötymiskohtauksia. Sunttia putsattiin pari kertaa kun tuli painetta liikaa. Selkäytimen kautta myöskin annettiin syto-kuureja, jotka eivät auttaneet kuin hetkellisesti. 2005 joulun jälkeen alkoikin sitten tulla kaikkea muuta ja hoidot tihenivät sitä mukaan kun nestettä ym.vaivoja tuli. Kuolemasta puhuminen oli meillä itsestään selvyys silloin kun olimme kahdestaan ja siskolleni oli erittäin tärkeää saada asiat kuntoon, ennen kuin hänen aikansa on lähteä. Vain viisi päivää hän joutui olemaan sairaalassa, ja siitäkin viimeiset kolme päivää, niin ettei hän tehnyt muuta kuin nukkui, eikä reakoinut mihinkään enään.
Toivotan sinulle VOIMIA ja yritä puhua,puhua, ja vielä kerran puhua sisaresi kanssa kaikkea mahdollista, koska jotain helpotusta siitä varmasti saa, vaikka ei aina tuntuisikaan siltä.
Vietä aikaa omien voimavarojesi mukaan, niin paljon kuin mahdollista sisaresi kanssa, jotta viimeiset ajat olisivat hänelle saattohoidossa myöskin omaisten puolelta läheisiä.
Tämä palsta on sellainen josta varmasti löytyy vertaistukea meille kaikille, joten kirjoittele, aina silloin kun jakselet.
Eipä nämä neuvot ja toisen muistelot Sinua tällä hetkellä paljon auta, mutta toivon ettet tunne olevasi Yksin.

Ainoan siskonsa menettänyt: Pikkusisko
muistot | 19.7.2006 klo 10:11:50