Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Re: Muistakaa tämä
Hyvä herra syövästä parantunut!Monikaan tätä palstaa seuraava ja lukeva ei kaipaa tuomiopäivän julistusta, ei maallikkosaarnajien, ei "tosiuskovaisten" eikä monenkaan muun dogmaatikon suulta. Tämän palstan lukijoille "tuomiopäivä "koitti jo silloin, kun he tai heidän läheisensä sai syöpädiagnoosin, diagnoosin henkeä uhkaavasta sairaudesta. Siksi tälle palstalle kirjoittavat hakevat vertaistukea saman kokeneilta ihmisiltä, tukea pelkoonsa ja ahdistukseensa, ei lisää ahdistusta, pelottelua ja tuomiota.
Jokainen käy omalla tavallaan vuoropuhelua Jumalansa kanssa, mutta tuskin kaipaa tässä tilanteessa mitään tuomiopäivän julistusta, vaikka julistuksen olisikin kirjoittanut syövästä parantunut "vertaistuki".
Hyvä syövästä parantunut- on niin monenlaista tapaa uskoa, on monenlaista tapaa tukea syöpäsairasta tai hänen läheistään. Sinä näet oman tapasi uskoa ainoana oikeana, toinen näkee toisenlaisen tavan. Ole sinä armollinen muita toisella tapaa tukea hakevia kohtaan. Raamattua kun voi siteerata hyvin moninaisesti. Hae sieltä ennemmin niitä lohduttavia sanoja kuin tuomiopäivän julistusta.
- Jumalaan uskomisesta...Hennie
- *pyytää anteeksi*Hennie
- Re: Jumalaan uskomisesta...syövästä parantunut
- Re: Jumalaan uskomisesta...syövästä parantunut
- Älkää pelätkö, kipunne lähtee poissyövästä parantunut
- Re: Älkää pelätkö, kipunne lähtee poissateenkaari
- Muistakaa tämäsyövästä parantunut
- Re: Muistakaa tämäsuvi06
- Re: Avecillesyövästä parantunut
- Re: Avecillerapsi
- Re: Avecilleavec
- Re: Avecillesyövästä parantunut
- Re: Avecilleavec
- Re: Avecillesyövästä parantunut
- Re: Muistakaa tämäHempukka
- Re: Muistakaa tämäsyövästä parantunut
- Lukeeko ylläpito myös privaattipostit ??????syövästä parantunut
- Ylläpito vastaaYlläpito
- Suvi06:lle Tuomionpäivästäsyövästä parantunut
- Re: Jumalaan uskomisesta...Hempukka
- paras hetki... ?tiltu
- Re: paras hetki... ?Kehäkukka