Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Rinnan kokopoisto ja kainaloevakuaatio
Hei!Minulta poistettiin rinta ja kainalo tyhjennettiin joulukuussa 2006 (PHKS), sairaalaan menin leikkausta edeltävänä päivänä, pois olisi pistetty leikkausta seuraavana päivänä, mutta sanoin etten vielä lähde mihinkään, olin tosi huono vointinen leikkauksen jäljiltä ja olisivat pistäneet kotiin, säästötoimiltahan nämä tuntuvat. Läksin sitten kotiin kaksi päivää leikkauksen jälkeen. Toinen greeni poistettiin sairaalassa, mutta toinen oli kotona vielä muutaman päivän (kotiuduin perjantaina, poistettiin maanantaina), se poistettiin sitten terveyskeskuksessa, punkteerata ei tarvinnut. Haava ommeltiin itsestään sulavilla tikeillä, joten tikkejä ei tavinnut poistaa.
Olihan se haava kipeä, mutta särkylääkkeitä ei kannata säästellä, pari viikkoa oli hankalaa, mutta sitten olo helpottui jo huomattavasti. Kiitos kirurgin, haava on tosi siisti, eikä sen kanssa ole ollut minkäänlaisia ongelmia. Nyt käsi toimii täysin normaalisti, joskus vähän kireyttä tuntuu käsivarressa, mutta jumppaaminen auttaa siihen.
Voimia leikkaukseen, ole tiukkana vaan jos ovat kotiuttamassa ennen kuin koet olevasi siihen valmis ja tunnet pärjääväsi kotona. Kotitilannekkin varmasti vaikuttaa asiaan, onko apua saatavilla, pieniä lapsia jne.
- Re: Rinnan kokopoisto ja kainaloevakuaatioSartsa