Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: https://cancer-fi.directo.fi/sys/funcmenu/top/one2one.gifStytot ja säteet
Heippa taas!Äityliini jo vastailikin tuohon kysymykseen Neulasta-piikistä. Sitä ei tosiaankaan anneta kaikille vaan ainoastaan tarkan harkinnan perusteella. Se on jo hinnaltaankin niin kallis (1300 euroa/piikki), että senkin takia sitä ei turhaan käytetä. En koskaan tarkemmin kysellyt miksi sitä minulle annettiin, mutta luulen, että sen takia, että hoidot kohdallani voitiin toteuttaa ajallaan. Syöpäni oli erittäin ärhäkkä, HER2-positiivinen ja levinnyt jo laajasti kainaloon ja tarvitsin kunnon "myrkyt", jotta tauti vähän tokenisi. Ilmeisesti ilman Neulastaa hoitojani ei olisi voitu toteuttaa suunnitellusti. Ja jos joka hoidon jälkeen olisin päätynyt sairaalahoitoon olemattomien valkosoluarvojeni aiheuttaman sepsiksen vuoksi, ei sekään kovin halpaa olisi ollut ja ehkä siinä olisi henkikultakin ollut vaarassa.
Sain myös Neupogenia muutaman kerran sairaalassa ollessani.
Edelleen toivotan voimia jokaiselle vielä hoidossa olevalle. Kyllä se päivä vielä paistaa teillekin ja jopa hoitojen välissä on hyviä aikoja, joista todellakin kannattaa nauttia kuten äityliini sanoi.
Kehäkukka:))
- Stytot ja säteetpäivänsäde
- Re: Stytot ja säteetellinoora
- Re: Stytot ja säteetpäivänsäde
- Re: Stytot ja säteetKarhutar
- Re: https://cancer-fi.directo.fi/sys/funcmenu/top/one2one.gifStytot ja säteetKehäkukka
- Re: Stytot ja säteetKisuliini
- Re: Stytot ja säteetKehäkukka
- Re: Stytot ja säteetKarhutar
- Re: Stytot ja säteetsanteri
- Re: Stytot ja säteethannakaija
- Re: Stytot ja säteetäityliini
- Re: Stytot ja säteetmaaliskuu
- Re: Stytot ja säteettinttu
- Re: Stytot ja säteetmaaliskuu