Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Sytostaattigallup
Hei vaan Helmikuu! Ja muutkin. Minun hoitoni olivat taxo ja karboplatiini 9 kertaa. Kyllähän he jaksoi jotenkin. Positiivinen asenne tärkeä. Ummetus ja jalkasäryt pahimpia. Hoidot oli toukokuusta marraskuuhun ja välillä seurattiin Ca-arvoja ja vatsan ct-tutkimuksin etäispesäkkeiden tilannetta. Hoidot tuntuivat tehonneen kun edellisessä kontrollissa 2/2009 ei vatsan alueella ct:ssä näkynyt pesäkkeitä. Ca-arvotkin laskivat lähes normaaleiksi.Joulukuussa 2008 yllättäen kiinnikkeen aiheuttama ohutsuolen tukos jouduttiin leikkaamaan ja silloin huomattiin myös silmin etäpesäkkeiden häviäminen. Joulukuussa aloitettiin Arimedex-tbl ja kontrolli vasta 6 kk kuluttua eli heinäkuun lopulle.Oloni kutakuinkin hyvä. Ainoastaan vatsan ihmeellinen muljuaminen ja joitain kolotuksia. Eivät kuitenkaan kestä päiviä. Vatsan toiminta vaihtelee ja sehän ihmetyttää. Koko ajan takaraivossa pelkona uusiutumisen mahdollisuus ja mistä sen tietää, mitkä oireet pitää olla.
Alunperin tautini löytyi navan tuumorin takia tehdyn leikkauksen jälkeen. Kohtu ja munasarjat poistettiin ja vatsan alueelta etäpesäkkeitä. Tajuntaani ei millään mahtunut,että kaikki olisikin rintasyöpäalkuista! Tarkat tutkimukset ja mitään ei löydy.
Tämän asian kanssa vain pitää jaksaa elää ja olenkin kiitollinen jokaisesta päivästä. Ajatukset todellakin karkaa joskus epätoivoonkin mutta eteenpäin vaan rohkeasti. Hyvää vointia meille kaikille.
- SytostaattigallupAnnuskainen
- Re: Sytostaattigalluppike44
- Re: SytostaattigallupAnnuskainen
- Re: SytostaattigallupUntuvikko
- Re: Sytostaattigallupellinoora
- Re: Sytostaattigallupjotaas
- Re: Sytostaattigallupkukkamaaria
- Re: SytostaattigallupKarhutar
- Re: Sytostaattigallupnina65
- Re: SytostaattigallupAnnuskainen
- Re: SytostaattigallupCherry
- Re: Sytostaattigalluphelmikuu-07
- Re: Sytostaattigalluplempo
- Re: SytostaattigallupTitityy
- Re: SytostaattigallupLiverTransplantation
- Re: Sytostaattigalluphoitsu40