Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Mitä tehdä kun kättä / rintaa turvottaa aika lailla?
Sain leikattuun rintaan tulehduksen ja se haava umpeutui vasta pari päivää ennen ensimmäistä sytostaattihoitoa.Nyt se rinta on aika pinkeä ja punottava ja leikattua kainaloa/kättä turvottaa. Naistenklinikalla tsekattiin tilanne, ettei mistään ikävämmästä ole kysymys, että kyse on tästä lymfanesteiden jostain... eli, että nyt vain turvottaa. "Valitettavasti kuuluu nyt tähän hoitoon ja tilanteeseen".
Mitä tämän suhteen voisi tehdä mikä auttaa?
Liikkua saa. Kuntosalilta sain jo ohjelman. Sauvakävely?
Onko muita vinkkejä? On kun kävelisi patonki kainalon ja rinnan välissä. Kipuja ei ole, eikä rinta siis ole tulehtunut, vaan "tönkkö". Sitä tukijuttua käteen ei ole tarvinnut, käsi ei ole NIIN turvonnut.
Koska lymfahoitoja saa ottaa? Onko kenelläkään kokemusta niistä?
Tulipa kysymyksiä, toivottavasti myös vastauksia ja apua.
- Mitä tehdä kun kättä / rintaa turvottaa aika lailla?Rautamimmi
- Re: Mitä tehdä kun kättä / rintaa turvottaa aika lailla?kuurankukkanen