Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Maallisia murheita pukkaa

Heippa!
Asiani ei tarkalleen ottaen taida tälle palstalle kuulua, mutta kirjoitanpa kuitenkin, koska täällä keskustelu on vilkasta.
Aloitan vasta syöpäpotilaan uraa, odotan leikkaukseen - rinnan osapoisto - pääsyä. Tänään jysähti se realiteetti, että sairauden myötä menot kasvavat ja tulot vähenevät. Kuinka te pärjäätte rahallisesti? Kun raha peijooni tätä elämää kuitenkin raamittaa. Ei tämä asia varmaan silti ole murheista suurin. Omalla kohdallani voin kuitenkin kuvitella, että sairaspäivärahalla toimeentuleminen ei sairastamista ainakaan helpota, kun ei varallisuutta ole elämän varrella päässyt kertymään, niin että olisi mistä ottaa. Se aika, jolloin maksetaan palkkaa täysmääräisenä kuluu tätä tautia potiessa aika äkkiä.
Nyt taitaa olla odotuksessa se vaihe, että näkee mörköjä joka paikassa.

Hyvää yötä tv. Ailakki
ailakki | 27.3.2008 klo 21:30:39