Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Yleistä syövästä

Re: Nelikymppinen ja haimasyöpä,, löytyykö muita ??

hei!
olen lueskellut näitä viestejä täällä n.4 vkon ajan, silloin äidiltäni (61v.) löydettiin paksusuolen syöpäkasvain. tämä on ihan oma maailmansa ja paljon olen saanut tietoa ja oppinut arvostamaan terveyttä ja elämää!
äidiltäni saatiin paksuolen kasvain onnistuneesti leikattua pois. tänään (vajaa 2 vkoa leikkauksesta) hän pääsi kotiin ja 3 vkon päästä on jälkitarkastus ja samalla katsotaan haiman kasvainta ja päätetään sen hoidosta. Pelottaa tuo haimankasvain, vaikkakaan sen hyvä/huonolaat. ei ole vielä varmuutta. se on siinä haiman tyvessä ja tukkii tiehyeitä. Muualle syöpä ei onneksi ole levinnyt!! haima kun kuvattiin, lääkäri sanoi jopa että VOISI olla mahdollista että olisi hyvänlaat. mut eihän sitä tiedä vielä.
sitä vaan pelkää äidin puolesta niin kamalasti näin jo etukäteen:(( kaikin tavoin haluaisi auttaa ja olla tukena<3

kaikille suunnattomasti voimaa taistella sairautta vastaa ja uskoa elämään!! :)
Hennarii80 | 28.7.2008 klo 20:42:48