Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Hoidot ja seuranta
Whipple-leikkaus
Ylävatsakaaren kipujen takia kävin lääkärillä marraskuussa 2009. Hieman pitkän kaavan mukaan pääsin vihdoinkin kuumeilun takia keskussairaalaan, jossa tutkimukset käynnistyivät toden teolla (vatsaultra, magneettikuvat, ERCP, gastroskopia, CT).Minulla todettiin pohjukaissuolessa pahanlaatuinen kasvain joulukuussa 09. Tammikuun puolessa välissä tehtiin Whipple-leikkaus, joka onnistui hyvin ja jonka jälkein toipuminen on ollut tosi hyvä.
Nyt olen saanut ensimmäisen sytostaattihoidon (oksaliplatiini infuusiona ja sitten Xeloda kotona) ja on taukoviikko. Toivottavasti ensi viikolla on toinen.
Oireet ovat olleet aika vähäisiä tähän mennessä. Onko kenelläkään kokemusta näistä lääkkeistä?
Mieliala on korkea ja uskon vakaasti tulevaan ja täydelliseen paranemiseen, vaikka oli T4.
Voimia ja paranemista kaikille toivottaen!
- Whipple-leikkausOlympialainen
- Re: Whipple-leikkausOlympialainen
- Re: Whipple-leikkausSavosta
- Re: Whipple-leikkausOlympialainen
- Re: Whipple-leikkausSavosta
- Re: Whipple-leikkausOlympialainen
- Re: Whipple-leikkausSavosta
- Re: Whipple-leikkausOlympialainen