Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.

Naisten syövät

Re: Pahoinvointilääke

Tuli tässä myös mieleen sellainen pahoinvointilääke kun Aloxi. Annetaan sairaalassa ennen tiputusta ja teho kestää noin 3 vrk. Sen kanssa ei yhtä aikaa voi sitten käyttää Kytriliä vaan yleensä sitten menee dexametason, jota sait jo siinä Taxon aikana.

Dexametason riittää pienempänäkin annoksena kuin se 5 tbl/kerta 3 kertaa vuorokaudessa, jos otat sen esim. Kytrilin tms kanssa. Kortisonista kun voi alkaa käymään ylikierroksilla, sokerit heitellä jne.. (itse on voinut nukkua kortisonin aikana). Primperan on kyllä omasta mielestä aika kurja lääke; tuntui että menen ihan sekaisin, kun en voinut hetkeäkään olla paikoillaan. Oli kuin olisi ollut muurahaisia sisällä.

Riippuu ihan sairaalasta, että miten annetaan mukaan kotiin lääkkeitä. Joissakin sairaaloissa ollaan hyvin tiukkoja eikä anneta mitään mukaan ja toisaalla taasen annetaan sen verran, että periaatteessa pärjää seuraavaan tai sitä seuraavaan päivään.

Kannattaa myös muistaa, että pahoinvointi-lääkkeet pitää ottaa hyvissä ajoin, syödä säännöllisesti pieniä määriä, nauttia nesteitä.. jne. Myös sekin helpottaa, kun kiinnität juomiseesi huomiota ennen tiputuksia, että saat tarpeeksi nesteitä ennen hoitoja.

Onnea hoitoihin, kyllä vielä tulee päivä, kun ne ovat takana päin!
Cherry | 18.2.2010 klo 19:59:37