Tämä on keskustelufoorumin arkisto, jonne on koottu keskustelut Syöpäjärjestöjen vanhoilta verkkosivuilta. Keskustelujen viestejä voi lukea, mutta viestejä ei pysty kirjoittamaan.Siirry uudelle keskustelufoorumille.
Naisten syövät
Re: Taas odotan tuloksia
Huomenta kaikille!Voimia MeriTuuli tulosten odotteluun, kaikki odottelu ja epätietoisuus onkin pahinta tässä taudissa, toivottavasti saat hyviä uutisia. Kehäkukalle onnittelut hoitoputkesta pääsystä.
Itse totuttelen tavalliseen elämään, mutta aika väsynyt olen edelleen ja mielialat vaihtelee herkästi. Olin flunssassa ja itku siinä pääsi, tuntui että en jaksa enää minkäänlaista sairastamista. Olo on voimaton, ihan kuin olisi jyrän alle jäänyt.
Tamofen on myös tehnyt melkoiset oireet, en tiedä mitkä oireet johtuu lääkkeestä ja mitkä oireista on psyykkisiä. Sain soittoajan onkologille ja juttelen lääkityksestä, ja psykologin kanssa keskustelen taas huomenna. Kuumia ja kylmiä aaltoja tulee useita kertoja päivässä ja ainakin kerran pari yössä, hikeä valuu solkenaan kaikkialta muualta paitsi leikatun puolen kainalosta, se pysyy aivan kuivana. Lisäksi on sydämen tykytystä, ahdistusta, mielialan vaihteluita ja rauhatonta oloa.
Syöpää on kyllä hoidettu, mutta henkinen puoli on jäänyt vaille huomioita. Syöpälääkärit, 3 eri onkologia, eivät ole kertaakaan kysyneet jaksamisestani mitään. Terveyskeskuksen omalääkärini ja jopa hammaslääkärini ovat kyselleet kyllä, hyvä että edes joku on ollut kiinnostunut voinnistani.
Vähän tuntuu myös haikealta kun nuorin lapseni aloitti koulun. Tässä alkoi kokonaan uusi vaihe elämässä kun perheessä ei ole enää alle kouluikäisiä lapsia. Neljä lastani ovat syntyneet sellaisin ikäeroin, että 22 vuotta on kokoajan ollut perheessä alle kouluikäinen.
No nyt tuli jälleen vuodatettua asioita aiheen sivusta, oikein hyvää päivänjatkoa kaikille.
- Taas odotan tuloksiaMeriTuuli
- Re: Taas odotan tuloksiasanteri
- Re: Taas odotan tuloksiamaaliskuu
- Re: Taas odotan tuloksiaKarhutar
- Re: Taas odotan tuloksiahannakaija
- Re: Taas odotan tuloksiahelmikuu
- Re: Taas odotan tuloksiaMeriTuuli
- Re: Taas odotan tuloksiatoukokuu
- Re: Taas odotan tuloksiakevätmieli
- Re: Taas odotan tuloksiaMeriTuuli
- Re: Taas odotan tuloksiaKarhutar
- Re: Taas odotan tuloksiakevätmieli
- Re: Taas odotan tuloksiaKehäkukka
- Re: Taas odotan tuloksiakevätmieli
- Re: Taas odotan tuloksiaSipriina
- Re: Taas odotan tuloksiaKehäkukka
- Re: Taas odotan tuloksiaMeriTuuli
- Re: Taas odotan tuloksiaSartsa